Hodowla bydła Highland cattle daje wymierne korzyści. Rasa ta nie wymaga dużych nakładów pracy, a jednocześnie jest opłacalna.

     Highlandy świetnie nadają się do hodowli w gospodarstwach ekologicznych. To szkockie bydło u nas utrzymywane jest bez zagrodowo na pastwisku z dostępem do terenów zalesionych, gdzie znajduje schronienie podczas upałów bądź arktycznej zimy. Zwierzęta aż proszą się żeby ich nie udomawiać, lubią swobodę i poczucie wolności. Są bardzo płochliwe, lecz dzikość tego bydła niesie ze sobą wiele korzyści. Natomiast do właściciela lgną i przyjaźnie "muczą", mają bardzo łagodne usposobienie, w ciągu tych kilku lat i licznego obrotu stad zdarzył się dosłownie jeden przypadek, że krowa chciała ugodzić człowieka swoimi rogami, zdarzyło się to jak już wcześniej wspomniałem za sprawą bardzo silnego instynktu macierzyńskiego, gdyż obawiała się o swoją 3- miesięczną córeczkę. Krowy są odporne na różnego rodzaju choroby czy niekorzystną aurę. Minimum, które trzeba im zapewnić do prawidłowego rozwoju, to teren obfity w roślinność (najlepiej z dużą zawartością koniczyny) potrzebną do wypasu i spokój. Młody cielak rasy highland cattle kosztuje ok. 1000 euro.

Jesteśmy w stanie w ciągu 2 dni roboczych przygotować do odbioru stado 24 krów i byka z wszystkimi dokumentami, certyfikatem DNA i świadectwem do krycia.